Agregátor obsahu

Zpět Středočeský kraj na Letní olympiádě dětí a mládeže reprezentuje 253 sportovců

Celkem 253 mladých sportovců bude až do čtvrtka 27. června reprezentovat Středočeský kraj na XI. Letní olympiádě dětí a mládeže, která byla zahájena včera vpodvečer v Českých Budějovicích. Dějištěm olympiády jsou letos jižní Čechy. Vlajkonošem středočeské výpravy byl na slavnostním zahájení hokejista a olympijský vítěz z Nagana Libor Procházka, rodák z Vlašimi. Mladé Středočechy přijeli podpořit i hejtmanka Petra Pecková a radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Olympiáda dětí a mládeže je pro všechny mladé a nadějné sportovce příležitostí, kde mohou poměřit své výsledky s ostatními a zažít pocit jako na té “opravdové olympiádě”, což může velmi motivovat ve snaze se na ni jednou také probojovat. Je to výjimečná akce, propojuje všechny sporty, má doprovodný program, kde se mohou sportovci společně setkávat. Ať se jim daří a vyhýbají se jim zdravotní komplikace,“ popřála účastníkům olympiády dětí a mládeže hejtmanka Petra Pecková, podle které by měl být sport nedílnou součástí života dětí i dospělých. „ Dětské obezity bohužel raketově přibylo, pohyb je pro naše zdraví strašně důležitý a přináší i spoustu skvělých zážitků. Rčení ‘Ve zdravém těle zdravý duch´ nepovažuji za frázi. Sport formuje, učí pocitu odpovědnosti, dává zažít pocit sounáležitosti, vítězství, ale učí i prohrávat a znovu nabrat dech. Přeji všem, aby si svátek sportu v jižních Čechách užili,“ dodala hejtmanka.

Letošním pořadatelem Letní olympiády dětí a mládeže je Jihočeský kraj. Hlavním dějištěm budou České Budějovice, dalšími místy jsou Tábor, Hluboká nad Vltavou, Sezimovo Ústí, Lišov, kemp Bezdrev a Soběslav. Celkem se ODM zúčastní 4 340 sportovců, kteří poměří síly ve 20 sportech a 78 disciplínách. Středočeský kraj bude reprezentovat 253 sportovců, kteří chtějí navázat na výborné výkony a úspěchy z minulých let.

Středočeským mladým sportovcům se na letních olympiádách vždycky dařilo, a tak budeme držet palce, aby medaile cinkly i letos. Tím hlavním ale zůstává, aby si účastníci olympiádu užili a odjížděli spokojení se svými výkony. Středočeský kraj mladé sportovce, potažmo jejich kluby, podporuje zejména prostřednictvím Fondu sportu a volného času. Pro letošní rok se jeho objem podařilo navýšit o 11 milionů korun na celkových 58 milionů korun. Kromě toho jsme dalších 37,5 milionu korun uvolnili do Sportovních center mládeže na přípravu sportovních talentů,“ připomněl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

 

Výsledky Středočeského kraje na minulých LODM

· 2022 LODM Olomoucký kraj - 3. místo

· 2019 LODM Liberecký kraj - 2. místo

· 2017 LODM Jihomoravský kraj - 4. místo

· 2015 LODM Plzeňský kraj - 1. místo

· 2013 LODM Olomoucký kraj - 3. místo

· 2009 LODM Jihočeský kraj – 1. místo