„Provoz záchytek není na okraji zájmu kraje,“ říká radní JUDr. Robert Bezděk

led
Ilustrační foto

Středočeský kraj je připraven řešit problém osob, které je zapotřebí po neúměrném požití alkoholu umístit v zařízení, poskytujícím protialkoholní a protitoxikomanickou službu. Pro letošní rok navýšil oproti roku loňskému finanční prostředky na provoz záchytek v ON Mladá Boleslav, Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbrami a pro ON Kladno. Celkem jde o 6,3 milionu korun. Provoz čtvrté záchytné stanice v Kolíně už finančně podpořit nemohl. Vzhledem k nezájmu města takovéto zařízení provozovat, byl na konci roku ukončen bez náhrady. Opilci z východní části kraje tak budou muset být zatím umístěni ve zbývajících třech zařízeních. "Pokud ale bude chtít záchytku ve východní části kraje otevřít některá z radnic či jiný subjekt, je kraj připraven ho finančně podpořit,“ říká radní JUDr. Robert Bezděk.

Ke zrušení kolínské záchytky došlo i přesto, že se kraj snažil její provoz v tomto středočeském městě, nacházejícím se v centru východní části kraje, zachovat. Neúspěchem skončilo i poslední jednání s vedením kolínské radnice těsně před koncem roku. „Považujeme za velmi nešťastné, že se s městem nedalo dohodnout. Přestože je starosta města Vít Rakušan (STAN) krajským zastupitelem, konečný verdikt o zrušení záchytky jsme se dozvěděli až z novin. Žádné argumenty ze strany kraje nebyly městem Kolín vyslyšeny, ačkoli Středočeský kraj byl připraven provoz záchytky finančně podpořit, pokud by město Kolín přehodnotilo své původní rozhodnutí,“ rekapituluje poslední týdny loňského roku JUDr. Robert Bezděk (ANO 2011). Důsledkem bylo přijetí rozhodnutí o posílení záchytky v Mladé Boleslavi, kde počet intoxikovaných osob se na rozdíl od Kolína výrazně zvyšuje. Podle údajů, které má Středočeský kraj k dispozici, za rok 2018 bylo v kolínské záchytce ošetřeno 149 osob posilněných alkoholem z celkového počtu 721 osob, které skončily na záchytkách ve Středočeském kraji. Kraj též předpokládá, že dojde k navýšení finanční podpory záchytce v Příbrami a v Kladně.

Radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk proto jasně říká, že kraj je připraven situaci řešit, a zdůraznil, že pokud bude chtít záchytku ve východní části kraje otevřít některá z radnic či jiný subjekt, je kraj připraven ho finančně podpořit. Zatím však budou v provozu zmíněné tři záchytné stanice, do nichž budou případní opilci z Kolínska, Kutnohorska, Poděbradska či Nymburska převezeni. Skončí na záchytkách v Příbrami, Mladé Boleslavi či v Kladně, kde je vstřícnost pro zachování této služby větší.