Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Hejtmanka Středočeského kraje jednala s velvyslancem Slovenské republiky J.E. pana Rastislava Káčera o dopadech COVIDu a regionální spolupráci

Velvyslanec Slovenské republiky v ČR Jeho Excelence pan Rastislav Káčer zavítal do Středočeského kraje na jednání s hejtmankou Petrou Peckovou. K hlavním tématům patřil především COVID a jeho dopady na rozpočty krajů a obcí, regionální spolupráce s Bratislavským samosprávným krajem, ale také digitalizace, bezpečnost a IZS. Středočeský kraj a Bratislavský kraj jsou si velice podobný – oblkopují hlavní město, jsou to metropolitní regiony a mají kulturní, jazykovou a historickou blízkost.

Jedním z klíčových a aktuálních témat COVID-19. Slovensko nedávno prošlo plošným celostátním testováním na COVID-19 do kterého se zapojily dvě třetiny obyvatel. Českou republiku plošné testování čeká v následujících dnech. Paní hejtmanka se společně s panem velvyslancem shodli na tom, že obce a kraje v tomto plošném testování jsou nedílnou součástí a defacto nejdůležitějším činitelem. Dopady COVID-19 na situaci krajů a obcí jsou obrovské a to i ve vztahu k rozpočtům krajů a obcí. A to i z důvodu, že kraje mají jednu z hlavních úloh a jejich význam pro stát je nesmírný.

Dalším z témat byla spolupráce Středočeského kraje s Bratislavským samosprávným krajem, který je naším důležitým partnerským regionem. Hejtmanka Středočeského kraje paní Petra Pecková zmínila, že by dosavadní spolupráce mohla být prohloubena například o digitalizaci a inovace. Při této příležitosti zmínila, že Bratislavský samosprávný kraj má velmi propracované webové stránky a především verzi webu určenou pro občany tzv. portál občana. Zde je možné sdílet zkušenosti s Bratislavským samosprávným krajem, jelikož Středočeský kraj chystá aplikaci „chytrý kraj“. Hejtmanka se také zajímala o Ingrovanný záchranný systém a bezpečnost na Slovensku, jelikož i v této oblasti by byla možná výměna zajímavých informací a jejich uvedení do reality.

Hejtmanka Středočeského kraje zakončila jednání pozváním předsedy Bratislavského kraje pana Juraje Droby do Středočeského kraje k oficiální návštěvě.

ODKAZY na důležité projekty