Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Pracovní schůzka oborníků na digitalizace, chytrá řešení a inovace ze Středočeského kraje a Burgundska Franche Comté


Ke společnému online jednání se dnes sešli zástupci výboru pro digitalizaci a chytrý kraj pan Michael Kašpar, předseda výboru, a pan Tomáš Zmuda, místopředseda výboru,  s vedením nově vznikající digitalizační agentury regionu Burgundsko- Franche- Comté, aby prodiskutovali a porovnali úroveň digitalizace v regionech, metodiky postupů a možnosti spolupráce v této oblasti.

Jak se ukázalo, ve francouzském partnerském regionu Středočeského kraje začali s digitalizací úřadu již před několika lety a mají fungující dedikované oddělení, nicméně do dnešního dne se potýkají s problémem inkluze, tj. tím, že ne všichni uživatelé a občané mají stejný přístup a možnosti k využívání nových technologií a setkávají se i s případy  chybějícího vzdělání a nedostatečnou digitální gramotností. Kladou si tedy za cíl v této oblasti investovat a podpořit rozšíření znalostí a poskytnutí nástrojů k tomu, aby evaluovali potřeby měst a obcí a ty poté mohly být efektivně převedeny na digitální platformy. Zajišťují nákup vybavení, možnost vzdělávání a podporují komunity, které podporují  využívání informačních systémů.

K digitalizaci ve Středočeském kraji, respektive i na úrovni České republiky se vyjádřil  předseda výboru pro digitalizaci a chytrý kraj a zároveň starosta města Kolín, které má s implementací nových technologií již velkou zkušenost , pan M. Kašpar : „V České republice spadá agenda rozvoje Chytrých měst do kompetence ministerstva rozvoje a bohužel, musím konstatovat, že jejich přístup by mohl být strategičtější a s lépe vypracovaným dlouhodobým konceptem. Implementace inovací v českých městech a vesnicích je tedy ve většině případů budována zezdola. Je to především zásluha a iniciativa proaktivních starostů, kteří mají snahu se o nové technologie a inovace zajímat a krůček po krůčku je aplikovat ve městech, kde žijí.“ Samozřejmě i zde hraje roli rozdělení priorit a budgetu. Nicméně nové vedení Středočeského kraje si dalo za cíl podpořit digitalizaci úřadu a s ním spojené aktivity a technologie; nově vzniká na krajském úřadě oddělení digitalizace a první kroky již byly udělány v několika oblastech –jako příklad můžeme zmínit digitalizaci podávání žádostí o dotace, či platební portál vzniklý pro potřeby měst a obcí. „Jedna z hlavních priorit je zveřejňováních volně dostupných dat, například o veřejné či osobní dopravě, životním prostředí nebo bydlení a jeho dostupnosti. S tím souvisí i implementace rozklikávacího rozpočtu, kde se veřejnost dostane až na úroveň jednotlivých faktur“ upřesnil pan T.Zmuda. Nabízenou brožuru o strukturalizaci postupu při digitalizaci, kterou nám Burgundsko slíbilo poskytnout určitě pro inspiraci využijeme.

Burgundští partneři se poté zajímali i o podrobnosti platformy Platin, o které se dozvěděli již na minulých setkáních pracovní skupiny pro Inovace. "Chceme v rámci podpory uživatelů platformy předat malým a středním podnikům znalosti a nástroje, jak zefektivnit a modernizovat procesy. Toho jsme schopni dosáhnout individuálním a na míru zvoleným řešením, které na základě podrobných analýz navrhne expert, který ve společnosti stráví čas a pochopí její fungování, tak aby navrhl co nejúčinnější řešení. Je to zdlouhavý proces, který ale přináší dobré výsledky." dodala koordinátorka mezinárodních projektů ze Středočeského inovačního centra, paní Dana Peřichová. Poučeni o této platformě a jejím fungování zástupci francouzského oddělení digitalizace zvážili možnost využití expertizu obchodní komory a případný networking partnerů. 

V závěru jednání se účastníci dohodli o pokračování v rámci existující pracovní skupiny 4-Dohody na výměně materiálů, které by mohly posloužit pro rozvoj digitalizace ve Středočeském kraji a naopak pro projekty nově vznikající inovační agentury v Burgundsku. 

 

ODKAZY na důležité projekty