Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Spolupráce regionů 4-Dohody v oblasti školství

 

I v době covidové pandemie pokračuje úspěšná spolupráce v oblasti školství regionů Čtyřdohody, které tvoří Středočeský kraj společně s Porýní Falc, Opolským vojvodstvím a Burgundskem Franche-Comté. Na úterní videokonferenci se setkali zástupci odboru školství a koordinátoři projektů společně se svými kolegy ze zahraničí a měli i možnost představit jim nově zvoleného radního pro odboru školství pana magistra Milana Váchu. Ten pronesl úvodní slovo, v němž seznámil partnery se svojí vizí.

 

"Velice podporuji mobilitu mládeže a budu podporovat projekty s tímto zaměřením, protože si myslím, že vzdělaní lidé jsou základním stavebním kamenem každé společnosti a jejím klíčovým faktorem. Rád bych proto podpořil a zdůraznil výměnné pobyty mládeže a jejich společné sdílení a možnost nadnárodní spolupráce, která může probíhat na několika úrovních“, komentoval svůj přístup radní Vácha.

Projednaným projektem, jemuž se budeme nyní věnovat do větší hloubky je "parlament mládeže " a možnosti zapojení mládeže do běhu a chodu regionálních úřadů, cílem bude mládeži přiblížit fungování regionálních zastupitelstev a rozhodovací procesy, do nichž by časem mohli být i aktivně zapojeni. Region Porýní Falc si vzal za úkol připravit návrh simulací a za každý region budou vybráni přihlížející, kteří budou v projektu již od jeho zrodu.

V návaznosti na fungování této pracovní skupiny vznikla na popud a iniciativou regionu Opolské vojvodství online hra "Play the city", které se zúčastnili středoškoláci ze všech regionů 4-Dohody. Středočeský kraj reprezentoval tým z Gymnázia pod Svatou Horou v  Příbrami a Gymnázia v Kutné Hoře. Jejich úkolem bylo převzít aktivní roli radních nebo zástupců veřejnosti a v simulaci vytvořit město, kde se museli dohodnout a prezentovat své návrhy a projekty k realizaci.

"Studenti se měli v online prostředí Canvy a platformy Zoom dohodnout se na podobě města. Učili se vyjednávat, argumentovat a reagovat na podněty a hravou formou poznat fungování městských úřadů a zastupitelstev.", doplnila koordinátorka projektu Lucie Barber.

ODKAZY na důležité projekty