Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Sportovní setkání mládeže nejen na téma Capoeiry

Během víkendu 18. - 20. 1. 2019 se uskutečnilo tradiční, letos již šestnácté, setkání mládeže partnerských regionů 4-Dohody v rámci oslav Německo-francouzského dne v Mohuči. Tématem letošního ročníku byla Capoeira či podobné sporty a tance.

A kdo na setkání přijel? Středočeský kraj reprezentovala skupina velmi nadaných judistů z Judo Klub Kyklop  v zastoupení Tereza Valínová, Barbora Svobodová a Ondřej a Jakub Zvěřinovi, z Opole nejdelší cestu absolvovala taneční skupina Pech z Opole, z Burgundska dojela skupina Association Culturelle Capoeira Senzala a domácí reprezentace byla taktéž místní akademie Capoeira působící v Mohuči. Velkou dávku energie a autentičnosti vystoupení dodali v Německu i ve Francii dlouhodobě žijící Brazilci, kteří byli členy účinkujících týmů.

Skupiny z různých zemí, ale i jednotlivé týmy měly mezi svými členy značný věkový rozdíl a to dodávalo celému setkání velmi milou až rodinnou atmosféru. Nejmladšímu účinkujícímu bylo 6, nejstaršímu 53 let. Nejen toto, ale i další zajímavé detaily se o sobě dozvěděli účastníci během pátečních seznamovacích her, kdy se měli seřadit do řady podle věku, měsíce narození, ale třeba i velikosti bot. Tyto hry velmi rychle navodily příjemnou neformální atmosféru a poté již bylo skvělé sledovat spolupráci nejen napříč kulturní a státní příslušností, ale i napříč generacemi. Společným cílem bylo nejen se bavit, prolomit ledy a lépe se seznámit, ale zároveň předvést publiku to nejlepší, co skupiny stihly společně secvičit a vymyslet během krátkého, ale intenzivního tréninku v Mohuči a individuálních domácích příprav. Na společné vystoupení se přišli podívat zástupci ze zemského sněmu a burgundského i opolského zastoupení. Úvodní slovo pronesl státní tajemník Ministerstva vnitra a sportu Porýní-Falc pan Günter Kern a ceny poté středočeskému týmu předal pan Klaus Stumpf, vedoucí oddělení tělovýchovy a sportu. Celé odpoledne a záznam ze sportovního klání v přímém přenosu zaznamenávala i televizní stanice SWR, která natočila i rozhovor s trenérkou našich judistů paní Alenou Mairichovou.

Individuální exhibice jednotlivých regionů i společná sestava dopadly na výbornou, jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii a nyní již nezbývá než jen čekat, jaké zadání pro společné setkání vymyslí pořadatelé na příští rok. 

ODKAZY na důležité projekty