Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Středočeský kraj hostil delegaci z partnerského regionu Dolnoslezské vojvodství v Polsku

V pátek 14. června 2019 zavítala do Středočeského kraje polská delegace vedená radním Michałem Bobowiecem z Dolnoslezského vojvodství. Jedná se o partnerský region Středočeského kraje, s jehož maršálkem podepsala v září 2018 dohodu o partnerské spolupráci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Delegace, jejíž zaměření bylo zejména na cestovní ruch, regionální rozvoj, volný čas a sport zamířila na začátku své pracovní cesty na milovickou radnici, kde členy přivítal náměstek hejtmanky Miloš Petera a radní Martin Herman. Společně pak se starostou a místostarostkou Milovic, zástupcem ředitele krajského úřadu pro sekci finanční a územní správy Romanem Šubertem a dalšími zástupci z úřadu z oblasti cestovního ruchu diskutovali na téma rozvoje cestovního ruchu, spolupráce mezi oběma regiony a případné tvorby spolupráce mezi obcemi v obou regionech.

Jelikož hlavním tématem byl turismus a propagace kraje pro vyžití rodin s dětmi, dále delegace zavítala ve svém intenzivním programu do přírodní rezervace u Milovic, aby zkusila zahlédnout pratury, kteří zde volně žijí a poté se vydala na nedaleký tankodrom a do Parku Mirakulum. Polská strana vyzkoušela jak jízdu s offroady přírodním terénem rezervace, také se prošla téměř mezi koňmi, kteří rovněž volně v rezervaci žijí. S pratury se sice nepodařilo polským hostům se setkat, ale vyzkoušeli si jízdu na tankodromu ve vozidle BVP a prohlédli si také atrakce Parku Mirakulum, některé atrakce parku si i někteří členové vyzkoušeli.

Jelikož byla tato místa pro většinu členů polské delegace nová, uvítali, že mají možnost na vlastní kůži vše zažít. Během programu proběhla také široká diskuze nad společnými tématy mezi oběma regiony. „Snažili jsme se program delegace koncipovat tak, abychom hostům mohli ukázat zajímavá místa našeho kraje z pohledu cestovního ruchu a i konkrétní aktivity,“ shrnul radní Martin Herman myšlenku připraveného programu a dodal: „Věřím, že nově načerpané zkušenosti na obou stranách se dají využít i do budoucnosti. To nejdůležitější na tom všem ale je, že spolupráce probíhá nejen na papíře, ale jsou zde vidět už i konkrétní výsledky, což toto setkání dokazuje.“

Jak vyznělo z celkového dne, propagace kraje a cestovní ruch jsou velmi důležitými prvky a to pro oba regiony. „Z hlediska turistického ruchu je v rámci regionu velmi důležitá i vzájemná výměna turistů, a proto je dobré o zajímavých místech informovat. Takovým příkladem je právě například Park Mirakulum, kde najde vyžití celá rodina a další výhoda je, že rovněž leží nedaleko Prahy,“ uzavřel náměstek hejtmanky Miloš Petera.

ODKAZY na důležité projekty