Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Další jednání pracovních skupin 4-Dohody

   I během pandemie a lockdownu pokračují online diskuse partnerských regionů v rámci ustanovených pracovních skupin – během března se společně setkali ve virtuálním prostoru experti z oblasti inovací, turismu a cestovního ruchu a naposledy specialisté z oblasti školství, kteří se zabývají středoškolským odborným vzděláváním. 

„Je dobré využít čas relativního klidu k přípravě projektů na dobu, kdy se budeme pomalu navracet k normálnímu životu – můžeme nyní efektivně využít čas a mít připravené projekty, vytipované školy a akce, které budeme moci realizovat po ukončení restrikcí, “ komentoval probíhající jednání ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje  pan Jiří Holý. Reagoval tak na možnost předvýběru uchazečů z řad středoškoláků, kteří by měli zájem o praxi v Burgundsku či Porýní Falci – místní koordinátor nabídl v této výjimečné situaci opačný postup – „sežeňte studenty a my jim praxi a vhodné umístění zajistíme, “ vybízel partnerské regiony pan Bernhard Schaupp, který má na starost umístění studentů projektu praktikantské kanceláře a mnozí středočeští studenti s ním již jednali během svého pobytu v zahraničí.

„Aktivní hledání adeptů na zahraniční stáže bude nadále pokračovat, vhodné by bylo rozšířit i partnerství škol – v tomto ohledu navrhujeme využít zkušenosti ředitelů škol, kteří partnerství navázali již před mnoha lety a úspěšně v něm pokračují – budou to oni, kdo mají praktické informace a postřehy, co funguje a o co je zájem, otevřeme proto diskusi hlavně na jejich úrovni, “ shodl se pan Holý (VISK, Středočeský kraj) se zástupkyní Porýní Falc, paní Bettinou Münch-Rosenthal.

         Na březnovém  jednání pracovní skupiny turismu se zástupci regionů shodli na tom, že omezení aktivit trvá již dlouho, a že v oblasti cestovního ruchu, kde jsou restrikce a dopady finančních ztát nejznatelnější, bude návrat do normálu stát mnoho sil a žádat si podporu ze strany státu a regionů. Očekává se, že i přesto dojde ke ztrátě mnoha pracovních míst a zániku spousty podnikatelských aktivit. Bohužel ani vouchery tuto komplikovanou situaci neřešily tak efektivně, jak se předpokládalo, a přestože se data ještě analyzují, výsledky naznačují, že tato marketingová aktivita na podporu pohasínajícího cestovního ruchu nestačila. V plánech všech regionů na další, s nadějí očekávanou letní sezonu, je velký důraz kladen na lokálního zákazníka a místního cestovatele – zde jsou všichni optimističtější, ale shodují se, že na příliv zahraničních cestovatelů si bohužel budeme ještě nějakou dobu počkat, a proto i společný plán marketingových aktivit spojující regiony 4-Dohody musí být odsunut na později.

 

 

 

 

 

 

 

 

ODKAZY na důležité projekty