Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Prezentace projektu Welcome Office partnerským regionům

Středočeský kraj, oddělení zahraniční spolupráce uspořádalo ve spolupráci se Středočeským inovačním centrem (SIC) online setkání pro zástupce sedmi partnerských regionů, na kterém byl Středočeský kraj představen jako region s významným potenciálem provýzkum, inovace a technologie.

Prezentace regionu a jeho tendence podporovat rozvoj a implementaci výzkumu, podporovat vědecká pracoviště, spolupracovat s výzkumnými institucemi, univerzitami, investovat do rozvoje inovačních technologií adělat je dostupnějšími pro malé a střední podniky, na partnery velice zapůsobila. Zástupci univerzit, kteří se setkání zúčastnili, následně projevili zájem o propojení institucí.

Také prezentovaný projekt Welcome Office kladoucí důraz na akvizici zájemců o postgraduantské studium či stáž ve výzkumných organizacích Středočeského kraje měl velký ohlas. „Cílem projektu je přilákat zahraniční stážisty a kvalifikované pracovníky na dlouhodobější pobyt k nám do regionu, poskytnout jim pomoc s administrací, ale být i partnerem a podporou –zájemce propojíme s vhodným zaměstnavatelem a pomůžeme jim s administrativními kroky před jejich příjezdem. Poté, co přijede do Čech, jsme zde pro něj, abychom ho v rámci našich networkingových setkání seznámili nejen s kolegy výzkumníky a stejně smýšlejícími lidmi, ale i s krásami regionu, do kterého přijeli,“ komentovala výhody tohoto programu paní Martina Vycudilíková, manažerka vědecké komunity ze Středočeského inovačního centra.

„Příležitostí mezinárodní spolupráce je mnoho a je mi potěšením být přítomna a nápomocna. Mezinárodní spolupráce je důležitá. I v době pandemie musíme pokračovat v rozvoji společných projektů, které přímo ovlivňují životy lidí“ doplnila ji manažerka zahraniční spolupráce ze stejné instituce, paní Athziri Moreno. Ta ve své prezentaci také shrnula přednosti Středočeského kraje, jeho specifika, příliv zahraničních investic a velký důraz na podporu inovací, digitalizaci a výzkum. Toto se pak odráží i ve třech základních pilířích, na nichž je vystavěno fungování Středočeského inovačního centra a těmi pilíři jsou: podniky, výzkumné instituce a regionální inovační ekosystém. Tyto základní stavební kameny fungování a rozvoje kraje SIC využívá k rozvoji kraje a jeho přeměnu na moderní a technologické centrum 21. století, kde výzkum a inovace jdou ruku v ruce s dalšími moderními technologiemi a inovačním přístupem.

Z partnerských regionů prezentaci sledovali v regionech 4- Dohody, tj. v Porýním Falci, Burgundsku Franche Comté a Opolském vojvodství, z dalších partnerů jmenujme Bratislavský samosprávný kraj, Župu Pešť a Dolnoslezké vojvodství. Věříme, že následné propojení institucí a otevřená diskuse na téma výzkumu přinese rozšíření spolupráce a obohacení pro všechny regiony a jejich obyvatele.

ODKAZY na důležité projekty