Kontakty

ADRESA:
Oddělení zahraniční spolupráce a protokolu
Zborovská 11
150 21 Praha 5
 

KONTAKTY:           

Mgr. Lucie Barber                  257 280 324
 

Ing. Vladislava Veselá            257 280 102

Ing.Simona Šenkýřová           257 280 325

 

Zahraniční spolupráce Středočeského kraje

Středočeský kraj si uvědomuje význam meziregionální i mezinárodní spolupráce v rámci Evropy a přikládá jí velkou důležitost. Proto, již od počátků své existence, usiluje o dobré zahraniční vztahy, které by byly prospěšné pro občany kraje. Spolupráce Středočeského kraje s evropskými i mimoevropskými regiony probíhá zejména v oblasti cestovního ruchu, regionálního rozvoje, inovačních technologií, investičních příležitostí, kultury, školství, sportu, v menší míře také v oblasti sociálních věcí. Pro samosprávu jsou velmi důležitá setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně zajímavé podněty pro každodenní práci. 

Spolupráce čtyř partnerských regionů čili Čtyřdohoda

První mezinárodní dohodu uzavřel v roce 2001 s francouzským regionem Burgundsko. V roce 2003 následovalo čtyřstranné prohlášení o spolupráci mezi Středočeským krajem, regionem Burgundsko, Opolským vojvodstvím v Polsku a německou spolkovou zemí Porýní-Falc. Tato tzv. síť 4 regionálních partnerů (4-Dohoda) byla v době svého založení prvním projektem, který sdružoval účastníky z členských i kandidátských regionů Evropské unie a vytvářel zejména projekty zaměřené na mobilitu a vzdělávání mládeže, v posledních letech se však oblasti spolupráce značně rozšířily i do dalších oblastí, zejména do  inovací a cestovního ruchu.

Rozšíření partnerství do Polska i na Slovensko

Mezi další partnery Středočeského kraje patří např. Mazowiecké vojvodství, Bratislavský samosprávný kraj a čínská provincie Sichuan.V roce 2018 byla podepsána dohoda o spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím v Polsku a v září 2019 bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Středočeským krajem a Kyjevskou oblastí (Ukrajina). V září 2021 bylo pak podepsáno memorandum s župou Pešť.

V jakých oblastech regiony nejčastěji spolupracují?

Spolupráce s evropskými i neevropskými regiony probíhá především v oblasti kultury, školství, sportu, cestovního ruchu, regionálního rozvoje a inovací. Pro samosprávu jsou velmi prospěšná setkávání a výměny informací s partnerskými regiony, díky nimž lze získávat oboustranně velmi zajímavé podněty pro každodenní práci. V letošním roce nás čeká velký úkol: zapojit se do prezentace ČR během českého předsednictví a snažit se spoluobčanům ukázat, co pro nás znamená Evropská unie a jaký význam mají naše interregionální mezinárodní projekty.

  

Informace z odborů

Informace z odborů

Pracovní skupina Turismus se opět setkala na online konferenci

Dnes v dopoledních hodinách se uskutečnilo další setkání pracovní skupiny v oblasti Cestovního ruchu z regionů tzv. 4-Dohody,tj. Středočeský kraj jednal s partnerskými regiony Burgundsko-Franche Comté, Porýní Falc a Opolské Vojvodství.

 

Tématem téměř  tříhodinového jednání byly prezentace nabídek v aktivním turismu a to jak z hlediska profilace cílové skupiny, uzpůsobení nabídky pro různé věkové kategorie, vytyčení cílů a používané marketingové nástroje a jejich implementace, financování a vytváření této nabídky - přesahy do spolupráce s jinými odbory - jako je odbor dopravy pro rozvoj infrastruktury cyklostezek, malých podnikatel ů ( farmy, ubytovací kapacity), kulturní památky a zajímavá místa . K tomuto tématu se rozvinula diskuse a regiony sdílely své zkušenosti o tom, kterak vybírají své projekty pro realizaci, s jakými kritérii pracují a kterak rozhodují, na jaký konkrétní projekt půjdou finance. Region Porýní Falc přispěl do diskuse a bude sdílet svoji tabulku, kde projekty, které mohou být financovány či podpořeny musí zodpovědět na stejné otázky a vyplnit stejné body a charakteristiku, tudíž u všech se rozhoduje podle stejných hodnotících parametrů.

 

Středočeský kraj kvitoval na vysoké úrovni šíři svých aktivit a nabídek, které cestovatel nalezne na stránkách Středočeské centrály cestovního ruchu a účastníci z ostatních regionů velmi pozitivně hodnotili velmi působivé a vizuálně velmi pěkné video na propagaci regionu, ale hlavně i interaktivní mapu, kde si člověk může sestrojit svůj výlet po Středočeském kraji přesně sám sobě na míru.

 

Příští setkání bude pokračovat tématikou financování, na níž dnes nezbylo již mnoho času a taktéž se účastníci jednání vrátí k tématu Covidu a pomoci zasaženým oblastem cestovního ruchu, protože bohužel to je v současné době velmi palčivé téma pro všechny regiony.

ODKAZY na důležité projekty